مشروحی از نخستین نشست مشترک شورای عالی کارشناسان و روسای کانون های کشور

 | تاریخ ارسال: 1402/4/25 | 

نخستین نشست مشترک اعضاء شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری و روسای کانون های کارشناسان

 

 

 در این نشست آقای دکتر پورسید معاون محترم حقوقی قوه قضائیه بیان داشتند هدف از قانون تسهیل، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار است اما به راحتی نمی‌توان آن را به نظام‌های حرفه‌ای نیز تسری داد. الآن وظیفه وکلا، کارشناسان و تمام مسئولان است که اگر مشکلی در اجرای این قانون مشاهده می کنند، نمایندگان را مطلع نمایند.
 نیاز است نمایندگان محترم مجلس را به این اقناع رسانند که تسری قانون تسهیل به نظام های حرفه ای متفاوت از دیگر صنوف است. همه ما موظف به اجرای قانون هستیم ولی باید اطلاعات صحیح از نتایج اجرای قانون را در اختیار نمایندگان قرار دهیم که آنها نیز مشکلات اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را در عمل بدانند. البته برای رفع دغدغه بجا و مهم مجلس جهت انحصارزدایی نیز باید راهکاری علمی و منطقی ارائه نمود.
معاون حقوقی و امورمجلس قوه قضاییه در پایان با “معین القضا” خواندن کارشناسان رسمی کشور از تمامی آنها بابت زحماتی که در خدمت به مردم و دستگاه قضایی در تحقق عدالت متحمل شده اند تشکر کرد.
در ادامه آقای مهندس دادخواه رئیس محترم شورای عالی کارشناسان ضمن ارائه گزارش عملکرد یکسال گذشته شورا به اثربخش بودن برگزاری جلسات اعضاء دوره پنجم شورای عالی با رئیس  و مسئولان قوه قضائیه اشاره داشتند .
رئیس شورای عالی در ادامه، کار کارشناسی را به لحاظ روشن شدن و کشف حقیقت در پرونده های قضایی بسیار مهم و خطیر دانست و از مسوولان دستگاه قضایی و قضات دادگاه‌ها در صدور آرای عادلانه با توجه به پشتوانه نظریه های کارشناسی و سایر ادله قانونی تقدیر و قدردانی کرد.

 

آقای مهندس توده زعیم ریاست کانون البرز در این نشست، ضمن قدردانی از برنامه ریزی و تشکیل این نشست توسط شورای عالی و اقدامات انجام شده، نسبت به ارائه انتظارات همکاران کارشناس استان پرداختند و درخصوص ارجاع عادلانه کار کارشناسی که خواسته همیشگی بدنه کارشناسی کشور بوده، به راه اندازی سامانه ۲۰۲۰ و پیگیری مستمر ارجاع از این طریق اشاره و بیان داشتند که با وجود بیش از  ۳۰۰۰ کارخانه در استان البرز، سهم کارشناسان البرز از ارزیابی های مربوطه ناچیز بوده و باور داریم که چنانچه ارجاع از طریق ۲۰۲۰ انجام شود و کارهای کارشناسی استانها توسط کارشناسان همان استان صورت پذیرد از ایجاد اختلافات فاحش که محل بروز مشکلات عدیده ای در گذشته بوده کاسته و سهم استانی ارجاعات کارشناسی رعایت خواهد شد.
از سویی به نظر می رسد توسعه فضای کار تخصصی کارشناسی از طریق تعریف صلاحیتهای جدید، باز تعریف شرح صلاحیت های فعلی متناسب با نیازهای روز پاسخگویی به نیازهای جامعه و دستگاه قضایی و اداری و اجرایی کشور می تواند بازار کاری برای برخی رشته های توانمند ایجاد کند برای نمونه صلاحیت ارز دیجیتال و پردازش تصویر که پروپوزال آن در کانون البرز به پشتوانه شورایعالی تهیه و تقدیم گردیده، می تواند ارجاعات رشته های IT  و مالی و بازرگانی و بانکی و ... را افزایش دهد.
پیشنهاد دیگر، ایجاد صلاحیــت ارزیابی برای رشته های شهرسازی، نقشه برداری و ثبتی بوده که می تواند در راستای استفاده از ظرفیت و توانمندی  همکاران این رشته ها مثمر ثمر واقع گردد.
- تهیه شیوه نامه و دستورالعمل جهت نظام مندی در ارزیابی املاک موضوع مولدسازی می تواند مانع تکرار سوء ظن های احتمالی آتی به جامعه کارشناسی باشد.
همچنین پیشنهاد شد در کانونهای کشور کمیته ای تحت عنوان حل اختلاف تشکیل و قبل از رسیدگی به شکایت مطروحه علیه همکاران، با استفاده از ظرفیت قانونی مبتنی بر بررسی شکایات در هیات مدیره، در بدو امر این کمیته زیر نظر هیات مدیره فعالیت کند.

مشاهده گالری تصاویر جلسه

آقای توده زعیم در آخر بیان داشتند که از شورای عالی انتظار داریم در خصوص تعرفه حق الزحمه های کارشناسی، تغییر اساسی در مورد حداقل دستــمزدها در اولویت قرار گیرد چرا که دریافت حداکثر دســتمزد، جامعه آماری اندکی داشته و اکثر اعضای کارشناسان با حداقل های تعرفه نسبت به ارائه خدمات کارشناسی اقدام می نمایند.


کلیدواژه ها: کانون کارشناسان کرج | کانون کارشناسان | کارشناس البرز | کارشناس دادگستری | کارشناس رسمی البرز | کارشناس دادگستری استان البرز | کانون کارشناسان البرز | کارشناس رسمی دادگستری کرج | کارشناس رسمی |


دفعات مشاهده: 557 بار   |   دفعات چاپ: 46 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز می باشد.

© 2023 All Rights Reserved | Alborz Association of Official Experts